czwartek, 28 maja 2020

Klasa VII - Od fonografu do MP3

Temat: Od fonografu do MP3

Co będziecie dzisiaj robić?
- Poznacie historię fonografii
- Poznacie postacie związane z rozwojem rejestrowania i odtwarzania muzyki
- Dowiecie się, w jaki sposób dawniej rejestrowano i odtwarzano muzykę  


W dzisiejszych czasach muzyka może towarzyszyć nam wszędzie i o każdej porze, ponieważ korzystamy z przenośnych odtwarzaczy muzyki. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze w XIX w. jedynym sposobem utrwalania muzyki było zapisywanie nut na papierze. Aby posłuchać utworu trzeba było pójść na koncert.


Wszystko zaczęło się od wynalazku Thomasa Edisona - fonografu. Na przełomie roku 1877 i 1878 został po raz pierwszy zarejestrowany dźwięk. Stało się tak dzięki woskowym cylindrom, na których był on zapisany. Niestety, nie kopiowano ich na dużą skalę, a raz zapisany i sprzedany utwór, jeżeli ponownie chciało się go zakupić - trzeba było nagrać raz jeszcze.



Kolejnym wynalazcą, który przyczynił się do rozwoju fonografii był Emile Berliner. Opatentował gramofon, który różnił się od fonografu tym, że zastosowane zostały w nim płaskie dyski (wytwarzane z cynku, twardej gumy i szkła) zamiast woskowe cylindry. Istotnym elementem tego wynalazku było to, że umożliwił przemysłowe kopiowanie dysków.


Kolejnym przełomem była płyta winylowa. Firma CBS-Columbia zaprezentowała nowy rodzaj nośnika, w 1948 roku. Ten wynalazek gwarantował nie tylko nieprzerwane odtwarzanie muzyki, ale również wyższą jakość. Płyta z roku na rok staję się coraz popularniejsza, takie cudeńko i odpowiedni jej odtwarzacz, w swych domach pragną mieć już nie tylko prawdziwi koneserzy muzyki. Niestety, jedną z wad jest to, że to bardzo delikatny sprzęt łatwo ulegający uszkodzeniom.


W 1963 roku narodziła się kaseta magnetofonowa. Znajduje się w niej taśma magnetyczna, która jest nośnikiem zapisanych danych. Pokryta jest drobinkami materiału ferromagnetycznego. Podczas zapisywania, głowica elektromagnetyczna, za pomocą pola porządkuje domeny magnetyczne, a kiedy odczytuję taśmę, to wyłapuję zmiany pola, które powstały z powodu różnego namagnesowania taśmy. Tego typu nośnik był o wiele łatwiejszy w wykorzystaniu, z odpowiednim odtwarzaczem można go było zabrać wszędzie. Wydaję ci się, że to już kompletny przeżytek? Nic bardziej mylnego! Fabryka kaset magnetofonowych w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Springfield w stanie Missouri i nadal prosperuje bardzo dobrze!


Przyszedł czas na płytę kompaktową! Jej debiut nastąpił w 1982 roku w Azji i Europie, natomiast w Stanach Zjednoczonych rok później i ten wynalazek był zwieńczeniem wspólnej pracy firm Sony i Philips. Odróżnia się ona tym, od winylowej, że stosuje technologię cyfrową, a  co za tym idzie - lepsza jakość dźwięku, większa pojemność, a to wszystko przy mniejszym rozmiarze sprzętu. Dla porównania - płyty winylowe mieściły około 50 minut dźwięku, dodatkowo było podzielone na dwie części, podczas gdy płyta kompaktowa zawierała w sobie 80 minut nieprzerwanej muzyki.


W połowie lat 70 profesor Dieter Seitzer z niemieckiego Instytutu Fraunhofera wymyślił, że opracuje nowy sposób przesyłania dźwięku, dzięki sieci telefonicznej. Niestety, choć profesor miał do dyspozycji odpowiednią technologię, to urząd patentowy uznał, że to nie jest wykonalne. Wezwał na pomoc swego ucznia, Karlheinza Brandenburga, który opracował, w swojej pracy, podstawy znanego nam dzisiaj pliku MP3. W 1986 roku zaczęły się prace aby zrealizować teorie napisane przez Brandenburga, a rok później został stworzony zespół pracujący nad kompresją dźwięku. W 1988 w ramach Standardisation Organisation ISO została stworzona grupa naukowa The Moving Picture Experts Group (MPEG), która miała za cel rozwinięcie podstawowych metod kompresji audio i video. Oficjalna premiera MP3 miała miejsce w 1992 roku, a swoją nazwę uzyskał trzy lata później. Z dotychczasowych wynalazków ten jest najwygodniejszy, ale nie możemy zapominać, że ściąganie plików MP3 z muzyką, to kradzież, na którą skarży się wielu artystów.



POSŁUCHAJMY!



Zadanie 1





Zadanie 2


1 komentarz: