środa, 27 maja 2020

Klasa IV - Tony i półtony

Temat: Tony i półtony

Co będziecie dzisiaj robić?
-  Nauczycie się posługiwać nazwami: półton, cały ton
- dowiecie się, czym jest interwał
- nauczycie się rozróżniać odległości półtonu i całego tonu w zapisie nutowym


Wiecie już, że gama to skala muzyczna składająca się z ośmiu dźwięków. Ósmy dźwięk gamy jest powtórzeniem najniższego. Gama C-dur składa się z następujących dźwięków:
c,d,e,f,g,a,h,c. Dźwięki te posiadają również nazwy solmizacyjne: do, re, mi, fa, sol, la, si do.




Zadanie 1







Zadanie 2




Kształt każdej linii melodycznej zależy głównie od dwóch czynników: zastosowanego rytmu oraz dźwięków różnej wysokości. Dwa sąsiadujące dźwięki dzieli pewna odległość, większa bądź mniejsza. Interwał muzyczny jest niczym innym niż odległością między dwoma dźwiękami. Porównując dwa dźwięki możemy powiedzieć, że jeden z nich jest niższy, a drugi wyższy lub oba są tej samej wysokości.



Tak jak w świecie naturalnym stworzono różne jednostki odległości: milimetr, centymetr, metr, kilometr, tak w świecie muzyki powstał interwał.
Muzyka to bowiem inny świat i nie da się w niej zastosować znanych powszechnie systemów miar. Nie nadają się do tego metry, kilogramy, litry. Tak jak ludzie różnią się wzrostem tak dźwięki różnią się miedzy sobą wysokością. Interwał muzyczny to odległość między dwoma dźwiękami.
Czasami ta odległość jest  duża:
a czasami mała:
NOTATKA DO ZESZYTU:
Interwały, czyli różnice między wysokościami dźwięków mają swoje nazwy:


Półton to najmniejsza odległość (interwał) między dźwiękami. Na klawiaturze fortepianu odpowiada dwóm sąsiadującym ze sobą klawiszom – mieści się między białymi a czarnymi klawiszami lub w dwóch przypadkach między dwoma białymi (tymi, których nie przedziela czarny klawisz).



Cały ton to interwał, który powstaje ze złożenia dwóch półtonów. Zbudowany jest na sąsiadujących ze sobą stopniach gamy.








Zadanie 3



źródło: https://epodreczniki.pl/a/tony-poltony-w-muzyce/D1BHxljZc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz