czwartek, 28 maja 2020

Klasa VI - Muzyka elektroniczna

Temat: Muzyka elektroniczna

Co będziecie dzisiaj robić?
- Dowiesz się, jak muzyka zmieniła się wraz z rozwojem techniki i komputera
- Poznasz rolę komputera w tworzeniu, nagrywaniu i przetwarzaniu muzyki
- Spróbujesz samodzielnie tworzyć muzykę przy użyciu prostego programu komputerowego

Wraz z rozwojem technologicznym powstała maszyna, która pierwotnie miała przyśpieszyć liczenie, a dziś trudno jest bez niej obejść się w rożnych dziedzinach życia, także w muzyce. Pojawienie się komputera, bo o nim mowa, zachęciło twórców do eksperymentowania z przekładaniem języka matematycznego na muzyczny i odwrotnie. Zastosowanie komputera w muzyce jest obecnie bardzo szerokie. Może on pełnić funkcję nie tylko odtwarzacza muzyki, ale także studia nagraniowego, urządzenia przekształcającego lub generującego dźwięki, edytora nut, a nawet narzędzia do komponowania muzyki.

Sposób pracy kompozytorów zmieniał się przez epoki i dziś duży wpływ na kształtowanie się muzyki współczesnej ma rozwój technologii. W XXI wieku posiadanie komputera jest powszechne i stał się on niezbędnym elementem wyposażenia wielu kompozytorów. Dzięki temu, muzyka naszych czasów jest tak bardzo zróżnicowana i dynamicznie się rozwija.

W związku z tymi zmianami, powstało w muzyce ciekawe zjawisko nazwane muzyką komputerową.


Studio nagraniowe

W studiu nagraniowym panują określone warunki, niezależnie od tego czy nagrywają w nim instrumentaliści, wokaliści czy lektorzy. Do realizacji nagrania potrzebny jest odpowiedni sprzęt (m.in. komputer, odpowiednie oprogramowanie, mikrofony, głośniki) i osoba, która zawodowo zajmuje się nagrywaniem i obróbką dźwięku w studiu nagraniowym, czyli inżynier dźwięku. Podczas nagrywania panuje absolutna cisza, by nie nagrało się dodatkowo nic, co nie jest zaplanowane na nagraniu.



Po udanym nagraniu, materiał (tzw. ścieżki dźwiękowe) zostaje połączony w całość i poddany obróbce (poprawienie głośności, barwy, dodanie efektów specjalnych, takich jak np. pogłos).

Komputery zmieniły i unowocześniły pracę w studiu. Dzięki możliwości cyfrowego przetwarzania dźwięków, popularność zyskały np. remiksy i praca didżejów

Główne nurty muzyki najnowszej

Wraz z rozwojem technik komputerowych zmieniały się techniki nagrań, kompozycji, instrumenty, zatem i samo brzmienie muzyki. W oparciu o te zmiany powstało kilka bardzo ciekawych nurtów muzycznych:

  • Spektralizm polega na tworzeniu muzyki (melodii i harmonii) przy wykorzystaniu spektrum dźwięku. Mianem tym określamy zarówno nurt w muzyce powstały we Francji w latach 70. XX w. (poruszający również współczesnych kompozytorów), jak i technikę opierającą się na konstruowaniu melodii z tonów składowych dźwięku, czyli alikwotów. Przedstawicielami są m.in. Gérard Grisey czy Tristana Murail.
  • Mikrotonowość wykorzystuje mikrotony, czyli interwały muzyczne mniejsze niż półtony (np. ćwierćtony). Mikrotonowość pozwala odkryć, że oktawa składa się nie tylko z 12 półtonów, ale 31, 53 czy 72 interwałów. Reprezentantem takiej muzyki jest np. Rytis Mažulis.
  • Muzyka elektroakustyczna powstała na przełomie lat 40. I 50. XX w. i dynamicznie rozwija się do dziś. Polega na komponowaniu syntetycznie wytworzonych lub elektronicznie przetworzonych dźwięków naturalnych, za pomocą komputera, co daje nieograniczone możliwości. Z muzyką elektroakustyczną możemy spotkać się w twórczości Francisco Lópeza.
  • Nowa złożoność (new complexity) to sprzeciw wobec funkcjonującego w latach 70. I 80 XX w. minimalizmu i odniesień do przeszłości. Wyróżnia się złożonością dźwięków i wielopłaszczyznowością brzmienia. Nowa złożoność nie odrzuca tradycyjnych instrumentów, ale wykorzystuje je do poszukiwania nowych dźwięków (tzw. rozszerzone techniki instrumentalne). Przedstawicielem jest m.in. Richard Barrett.


ZADANIE 1

Korzystając z programu internetowego stwórz własny utwór muzyczny. Utwór zapisać możemy klikając przycisk "SAVE" w prawym górnym rogu. Pojawi się okienko, w którym klikamy "COPY LINK" i ten link należy przesłać do mnie:



.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz