Znajdziecie tu materiały muzyczne, ankiety, zadania, piosenki, teksty i wiele innych treści, które pomogą Wam w ciekawy sposób rozwinąć muzyczne umiejętności i ułatwią nam współpracę ;)
Temat: Muzykujemy na instrumentach. Co będziecie dzisiaj robić? - Przypomnicie sobie w jaki sposób grać na instrumencie - Zagracie piosenkę "Stary MacDonald" Na poprzednich zajęciach mieliście za zadanie zaśpiewać piosenkę. Zadanie wykonaliście bardzo dobrze. Mam nadzieję, że również instrumenty nie leżą w kącie i czasem po nie sięgacie. Ja od czasu zamknięcia szkół już dwa razy wymieniałam pękniętą strunę w gitarze ;) Jeżeli jednak sytuacja wygląda trochę inaczej niż myślę, proponuję Wam powtórzenie wiadomości na temat Waszych instrumentów i wykonanie ćwiczenia.
FLET
Na flecie układamy palce lewej i prawej ręki:
Pamiętaj o kilku rzeczach, zanim zaczniesz grać:
Pamiętaj o wyprostowanej postawie nawet, jeżeli siedzisz. Unieś podbródek i patrz przed siebie.
Ustnik opieraj na dolnej wardze, górną przyłóż do brzegu ustnika, nie dotykaj nim zębów.
Otwory zakryj palcami, tak aby swobodnie leżały na instrumencie i zakrywały otwory instrumentu, nie zostawiaj szczelin, ponieważ wówczas flet będzie „piszczał”.
Podczas gry staraj się nie patrzeć na instrument.
Po skończeniu gry wnętrze fletu osusz wyciorem.
Nauka gry na każdym instrumencie wymaga cierpliwości i wytrwałości. Ćwicz codziennie, choćby po kilka minut.
Zadanie 1
Jeśli dawno nie graliście zagrajcie kilka razy gamę c-dur.
Zadanie 2
Zagrajcie utwór przedstawiony poniżej na flecie lub dzwonkach. Uczniowie, którzy grają na innych instrumentach mogą go na nich zagrać. Nagrajcie film, tak jak w przypadku śpiewu i wyślijcie do mnie.
Temat: Muzykujemy na instrumentach. Co będziecie dzisiaj robić? - Przypomnicie sobie w jaki sposób grać na instrumencie - Zagracie piosenkę "Słońce nas zaprasza" Na poprzednich zajęciach mieliście za zadanie zaśpiewać piosenkę. Zadanie wykonaliście bardzo dobrze. Mam nadzieję, że również instrumenty nie leżą w kącie i czasem po nie sięgacie. Ja od czasu zamknięcia szkół już dwa razy wymieniałam pękniętą strunę w gitarze ;) Jeżeli jednak sytuacja wygląda trochę inaczej niż myślę, proponuję Wam powtórzenie wiadomości na temat Waszych instrumentów i wykonanie ćwiczenia.
FLET
Na flecie układamy palce lewej i prawej ręki:
Pamiętaj o kilku rzeczach, zanim zaczniesz grać:
Pamiętaj o wyprostowanej postawie nawet, jeżeli siedzisz. Unieś podbródek i patrz przed siebie.
Ustnik opieraj na dolnej wardze, górną przyłóż do brzegu ustnika, nie dotykaj nim zębów.
Otwory zakryj palcami, tak aby swobodnie leżały na instrumencie i zakrywały otwory instrumentu, nie zostawiaj szczelin, ponieważ wówczas flet będzie „piszczał”.
Podczas gry staraj się nie patrzeć na instrument.
Po skończeniu gry wnętrze fletu osusz wyciorem.
Nauka gry na każdym instrumencie wymaga cierpliwości i wytrwałości. Ćwicz codziennie, choćby po kilka minut.
Zadanie 1
Jeśli dawno nie graliście zagrajcie kilka razy gamę c-dur.
Zadanie 2
Zagrajcie utwór przedstawiony poniżej na flecie lub dzwonkach. Uczniowie, którzy grają na innych instrumentach mogą zagrać go na nich zagrać. Nagrajcie film, tak jak w przypadku śpiewu i wyślijcie do mnie.
Temat: Na estradzie - rock and roll Co będziecie dzisiaj robić? - Poznacie styl muzyki rozrywkowej - rock and roll - Poznacie wykonawców rock and rolla i ich utwory - Posłuchacie muzyki
Rock and roll jest jednym z najważniejszych nurtów w muzyce popularnej XX wieku. Jego największy rozwój przypadł na lata pięćdziesiąte. Początkowo był rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych, z czasem stał się znany na całym świecie.
Rock and roll jako osobny nurt w muzyce powstał poprzez połączenie wielu gatunków i stylistyk muzycznych, popularnych w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych oraz czterdziestych dwudziestego wieku.
Sam rock and roll jest często określany jako muzyka przełamująca bariery rasowe. W pierwszej połowie dwudziestego wieku czarni i biali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych najczęściej czerpali z odrębnych wzorców kulturowych, tworząc odrębne style muzyczne. Jazz, swing oraz rhythm and blues były jednymi z pierwszych nurtów, które umożliwiały zaangażowanie muzyków ze względu na ich umiejętności, a nie kolor skóry. Nie było to jednak zjawisko powszechne. Z czasem poszczególne cechy oraz najważniejsze elementy gatunków zaczęły się mocno przenikać, a muzycy i zespoły zapożyczać pewne rozwiązania od innych grup.
NOTATKA DO ZESZYTU:
Rock and roll - styl w muzyce rozrywkowej cechujący się prostą melodią, skocznym rytmem i wesołym nastrojem.
POSŁUCHAJMY!
Ray Harris - Come on Little Mama
Jakie instrumenty słychać w piosence?
Jednymi z pierwszych prekursorów rock and rolla byli:
ELVIS PRESLEY
BO DIDDLEY
BUDDY HOLLY
CHUCK BERRY
LITTLE RICHARD
RITCHIE VALENS
EDDIE COCHRAN
JERRY LEE LEWIS
Są to wykonawcy zarówno o białym, jak i czarnym kolorze skóry. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim Elvisa Presleya, który jest znany jako Król Rock and Rolla.
Zadanie 1
Przypomnij sobie piosenkę "Chodź pomaluj mój świat" i nagraj filmik, jak ją śpiewasz. Następnie prześlij film na adres: paulina.czolnik.szkola@gmail.com
Temat: Muzyka w terapii, czyli muzykoterapia Co będziecie dzisiaj robić? - Nauczycie się rozróżniać funkcje muzyki - Poznacie pojęcie arteterapia i muzykoterapia - Posłuchacie muzyki
Wpływ muzyki na nastrój oraz duchowość człowieka istniał od tysięcy lat, a obecność muzyki w wielu religiach świata oraz obrzędach magicznych, tylko ten fakt potwierdza. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób współcześnie muzyka może być stosowana. Część osób słucha muzyki dla rozrywki, a część wykorzystuje ją w różnego rodzaju terapiach – do leczenia lub w celu poprawy nastroju. We współczesnych czasach muzyka znalazła zastosowanie w medycynie i stała się częścią arteterapii, która polega na leczeniu poprzez sztukę. Nazwa arteterapii wywodzi się z języka angielskiego (art therapy) i ma łączyć dwie części - terapię oraz sztukę. Sama arteterapia nie wymaga od uczestników i leczonych osób wcześniejszego doświadczenia; sztuka ma stać się formą wyrazu, uwolnienia uczuć, a także komunikacji (w przypadku osób, u których stwierdzono problem z wyrażaniem swoich myśli, emocji czy zamiarów drogą słowną). Arteterapia jest stosowana głównie przy chorobach i problemach emocjonalnych i psychicznych, jednak u części pacjentów pomaga też przy fizycznych objawach. Istnieje wiele technik arteterapii: może ona bazować na malarstwie, rysunku, rzeźbie czy grafice, ale też na tańcu, teatrze czy filmie. Osobną dziedziną arteterapii jest muzykoterapia, czyli terapia za pomocą muzyki.
MUZYKOTERAPIA
Muzykoterapia jako nauka pojawiła się w XX wieku. Można ją podzielić na bierną (zakładającą brak fizycznego udziału, jedynie słuchanie muzyki) i aktywną (która wymaga od uczestnika udziału, w formie śpiewu, gry na instrumencie lub improwizacji ruchowej). Muzykoterapia ma dość szerokie zastosowanie, a wyniki jakie przynosi to między innymi:
rozładowanie emocji i napięcia;
integracja grupy zajęciowej;
rozbudowanie wrażliwości;
poprawa sprawności motoryczno‑percepcyjnej;
umiejętność relaksacji
Celem muzykoterapii może być szeroko rozumiana terapia i leczenie z przypadłości fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. Stosuje się ją także w celu ogólnego rozwoju człowieka, uwrażliwienia i umuzykalnienia, a także w nauce odpoczynku i relaksu.
Posłuchajmy
Wysłuchaj utworu Gassenhauer i spróbuj krótko opisać emocje, jakie towarzyszą Ci w trakcie jego słuchania.
Odpowiedź zapisz w zeszycie.
Celem muzykoterapii jest także ogólny rozwój człowieka, uwrażliwienie i umuzykalnienie, a także nauka odpoczynku i relaksu oraz zwalczanie depresji. Zapoznaj się z utworami, które są stosowane w muzykoterapii.
Pierwszy przykład to utwór Franza Schuberta Marsz wojskowy op. 51, nr 1, który jest stosowany przy leczeniu depresji.
Drugi przykład to Symfonia nr 41 Wolfganga Amadeusza Mozarta, znana także jako Jowiszowa, która ma za zadanie stymulować/pobudzać słuchającego.
Trzeci przykład to utwór „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska Miłość” Manuela de Falli. Utwór ten ma za zadanie tłumić gniew.
Mając wiedzę na temat zastosowania muzyki w leczeniu i medycynie, warto samemu zacząć stosować muzykę w celu odpoczynku czy relaksu. Chociaż w przypadku poważnej choroby lepiej udać się do lekarza, to część emocji może z powodzeniem zostać odreagowana poprzez słuchanie muzyki. Utworów można użyć nie tylko do zrelaksowania się, ale też do aktywizacji czy zmotywowania się do pracy lub jakiegoś działania. W myśl muzykoterapii, muzyka uspokajająca powinna cechować się raczej powolnym tempem, brakiem instrumentów o ostrym brzmieniu oraz wokalu, niskim poziomem głośności oraz brakiem mocnych kontrastów. Muzyka aktywizująca powinna mieć cechy przeciwne: szybkie tempo, spore kontrasty, różne grupy instrumentów i spore zróżnicowanie. W myśl tych zasad świetnym utworem do odpoczynku i relaksu oraz rozładowania emocji jest Aria na strunie G Jana Sebastiana Bacha.
Wysłuchaj teraz utworu Aria na strunę G. W czasie słuchania utworu zamknij oczy i spróbuj się wyciszyć. Następnie spróbuj opisać to co czujesz.
Zadanie 1
Przypomnij sobie piosenkę "Powietrzna muzyka" (podręcznik s. 136) i nagraj filmik, jak ją śpiewasz. Następnie prześlij film na adres: paulina.czolnik.szkola@gmail.com
Temat: Muzyka każdego dnia Co będziecie dzisiaj robić? - Nauczycie się rozróżniać funkcje muzyki - Poznacie pojęcie arteterapia i muzykoterapia - Posłuchacie muzyki Podręcznik s. 147 Muzyka towarzyszy każdemu z nas każdego dnia. Niektórzy (tak, jak ja) lubią pracować przy muzyce, ulubione piosenki umilają nam wolny czas. Zdarza się nawet, że muzyki, która towarzyszy nam w danej chwili nie zauważamy, na przykład w sklepie podczas zakupów często wydobywa się z głośników.
Wpływ muzyki na nastrój oraz duchowość człowieka istniał od tysięcy lat, a obecność muzyki w wielu religiach świata oraz obrzędach magicznych, tylko ten fakt potwierdza. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób współcześnie muzyka może być stosowana. Część osób słucha muzyki dla rozrywki, a część wykorzystuje ją w różnego rodzaju terapiach – do leczenia lub w celu poprawy nastroju. We współczesnych czasach muzyka znalazła zastosowanie w medycynie i stała się częścią arteterapii, która polega na leczeniu poprzez sztukę. Nazwa arteterapii wywodzi się z języka angielskiego (art therapy) i ma łączyć dwie części - terapię oraz sztukę. Sama arteterapia nie wymaga od uczestników i leczonych osób wcześniejszego doświadczenia; sztuka ma stać się formą wyrazu, uwolnienia uczuć, a także komunikacji (w przypadku osób, u których stwierdzono problem z wyrażaniem swoich myśli, emocji czy zamiarów drogą słowną). Arteterapia jest stosowana głównie przy chorobach i problemach emocjonalnych i psychicznych, jednak u części pacjentów pomaga też przy fizycznych objawach. Istnieje wiele technik arteterapii: może ona bazować na malarstwie, rysunku, rzeźbie czy grafice, ale też na tańcu, teatrze czy filmie. Osobną dziedziną arteterapii jest muzykoterapia, czyli terapia za pomocą muzyki.
MUZYKOTERAPIA
Muzykoterapia jako nauka pojawiła się w XX wieku. Można ją podzielić na bierną (zakładającą brak fizycznego udziału, jedynie słuchanie muzyki) i aktywną (która wymaga od uczestnika udziału, w formie śpiewu, gry na instrumencie lub improwizacji ruchowej). Muzykoterapia ma dość szerokie zastosowanie, a wyniki jakie przynosi to między innymi:
rozładowanie emocji i napięcia;
integracja grupy zajęciowej;
rozbudowanie wrażliwości;
poprawa sprawności motoryczno‑percepcyjnej;
umiejętność relaksacji
Celem muzykoterapii może być szeroko rozumiana terapia i leczenie z przypadłości fizycznych, psychicznych i emocjonalnych. Stosuje się ją także w celu ogólnego rozwoju człowieka, uwrażliwienia i umuzykalnienia, a także w nauce odpoczynku i relaksu.
Posłuchajmy
Wysłuchaj utworu Gassenhauer i spróbuj krótko opisać emocje, jakie towarzyszą Ci w trakcie jego słuchania.
Odpowiedź zapisz w zeszycie.
Celem muzykoterapii jest także ogólny rozwój człowieka, uwrażliwienie i umuzykalnienie, a także nauka odpoczynku i relaksu oraz zwalczanie depresji. Zapoznaj się z utworami, które są stosowane w muzykoterapii.
Pierwszy przykład to utwór Franza Schuberta Marsz wojskowy op. 51, nr 1, który jest stosowany przy leczeniu depresji.
Drugi przykład to Symfonia nr 41 Wolfganga Amadeusza Mozarta, znana także jako Jowiszowa, która ma za zadanie stymulować/pobudzać słuchającego.
Trzeci przykład to utwór „Taniec ognia” z baletu „Czarodziejska Miłość” Manuela de Falli. Utwór ten ma za zadanie tłumić gniew.
Mając wiedzę na temat zastosowania muzyki w leczeniu i medycynie, warto samemu zacząć stosować muzykę w celu odpoczynku czy relaksu. Chociaż w przypadku poważnej choroby lepiej udać się do lekarza, to część emocji może z powodzeniem zostać odreagowana poprzez słuchanie muzyki. Utworów można użyć nie tylko do zrelaksowania się, ale też do aktywizacji czy zmotywowania się do pracy lub jakiegoś działania. W myśl muzykoterapii, muzyka uspokajająca powinna cechować się raczej powolnym tempem, brakiem instrumentów o ostrym brzmieniu oraz wokalu, niskim poziomem głośności oraz brakiem mocnych kontrastów. Muzyka aktywizująca powinna mieć cechy przeciwne: szybkie tempo, spore kontrasty, różne grupy instrumentów i spore zróżnicowanie. W myśl tych zasad świetnym utworem do odpoczynku i relaksu oraz rozładowania emocji jest Aria na strunie G Jana Sebastiana Bacha.
Wysłuchaj teraz utworu Aria na strunę G. W czasie słuchania utworu zamknij oczy i spróbuj się wyciszyć. Następnie spróbuj opisać to co czujesz.
Zadanie 1
Przypomnij sobie piosenkę "Chodź pomaluj mój świat" i nagraj filmik, jak ją śpiewasz. Następnie prześlij film na adres: paulina.czolnik.szkola@gmail.com
Temat: Warsztat muzyczny. Co będziecie dzisiaj robić? - Sprawdzicie, co już wiecie i umiecie - Zagracie na instrumentach - Posłuchacie muzyki - Stworzycie śpiewankę ekologiczną
Czy już to wiesz?
Wykonaj zadania, aby sprawdzić, co zapamiętałeś z poprzednich lekcji:
Jakie wiosenne odgłosy słyszycie, gdy w utworze rozbrzmiewają pojedyncze skrzypce?
Odpowiedź zapiszcie w zeszycie.
Antonio Vivaldi
"Wiosna"
Posłuchajmy!
Jaki instrument naśladuje w utworze brzmienie lecącego trzmiela?
Odpowiedź zapiszcie w zeszycie.
Nikołaj Rimski-Korsakow
"Lot trzmiela"
Zadanie 1
Zagrajcie na dzwonkach lub fletach śpiewankę ekologiczną, a następnie ją zaśpiewajcie.
Zadanie 2
Spróbujcie ułożyć własną śpiewankę ekologiczną, zapiszcie słowa w zeszycie i zaśpiewajcie
Zadanie 3
Pamiętacie piosenkę "Wiosna"? Zaśpiewajcie ją i nagrajcie dla mnie filmik. Prześlijcie go na pocztę: paulina.czolnik.szkola@gmail.com
Wiosna - cieplejszy wieje wiatr, Wiosna - znów nam ubyło lat, Wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy. Śpiewa skowronek nad nami, Drzewa strzeliły pąkami, Wszystko kwitnie w koło, i ja, i Ty.
Ktoś na niebie owce wypasa, hej Popatrz zakwitł już Twój parasol, hej Nawet w bramie pan Walenty stróż, puszcza wiosną pierwsze pędy , już.
Portret dziadzia rankiem wyszedł z ram, I na spacer poszedł sobie sam. Nie przeszkadza tytuł, wiek i płeć, By zieloną wiosnę w głowie mieć.
- Nauczycie się wskazywać najważniejsze style muzyki młodzieżowej
- Poznacie instrumenty charakterystyczne dla danego stylu
- Poznacie wykonawców związanych z danym stylem
- Posłuchacie utworów muzycznych
Muzyka w XX wieku
Muzyka w XX wieku zaczęła rozwijać się w wielu kierunkach co zaowocowało powstaniem nowych nurtów i gatunków muzycznych. Jednym z podstawowych, ściśle związanych z rozwojem mediów, był nurt muzyki młodzieżowej. Źródeł jej powstania szukać możemy przede wszystkim w muzyce bluesowej, jazzowej i folkowej, a początki jej sięgają II połowy XX wieku.
To właśnie wtedy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej takie gatunki jak: rhythm and blues, rock and roll i country, podbijały serca publiczności. Nowe prądy artystyczne szybko przedostały się na kontynent europejski. Zmieszanie się kultur (amerykańskiej, europejskiej i z innych zakątków świata) spowodowało rozwijanie się nowych stylów muzycznych, związanych z konkretnym odbiorcą – młodzieżą.
Obecnie wyróżnić możemy kilka najpopularniejszych stylów muzyki:
ROCK
Rozwój muzyki rockowej przypada na II połowę XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jest to najpopularniejszy styl muzyki rozrywkowej. Określenie rock wywodzi się od nazwy rock and roll (ang.) czyli kołysz się i kręć.
Muzyka rockowa jest muzyką wokalno – instrumentalną, wywodzącą się z rhythm and bluesa, amerykańskiego folkloru muzycznego (country, western music, ballady kowbojskie) i jazzu.
Wyrosła ona na fali buntu kolejnych młodych pokoleń wobec świata dorosłych. Rock stał się symbolem rewolucji obyczajowej II połowy XX wieku. Teksty wykonawców rockowych mówią m.in. o wolności, miłości, niesprawiedliwości społecznej.
Brzmienie rockowe opiera się na różnego rodzaju gitarach (elektryczne, basowe) i perkusji. Do tego dołącza śpiew a czasami również inne instrumenty ( klawiszowe, dęte). Częstym zabiegiem stosowanym w utworach rockowych jest wywodząca się z jazzu wolna improwizacja wyznaczonych instrumentów, zazwyczaj w środkowej części utworu.
Gatunki muzyki rockowej to m.in.: hard rock, metal, punk rock, rock and roll, bigbit, rock symfoniczny.
NIRVANA - THE MAN WHO SOLD THE WORLD
MYSLOVITZ - DŁUGOŚĆ DŹWIĘKU SAMOTNOŚCI
POP
Termin muzyka pop oznacza popularną muzykę rozrywkową. Zazwyczaj związany jest z utworami bardziej łagodnymi, melodyjnymi, o prostym tekście nie przekazującym głębszych wartości, nieskomplikowanej rytmice, często będącymi subtelniejszą odmianą innych, mocniejszych stylów. Muzyka pop nastawiona jest na masowego odbiorcę, zatem dąży do zachowania modnych brzmień i kieruje się gustami odbiorców. Często ma charakter taneczny, tonacje durowe. Tworzona jest w celach komercyjnych, dla czystej przyjemności słuchania i zabawy. Nie można jej jednak odmówić profesjonalizmu tworzenia, bowiem w powstawanie utworów muzyki pop zaangażowani są specjaliści z różnych dziedzin: kompozytorzy, tekściarze, muzycy sesyjni i choreografowie. Promowaniem zajmują się całe sztaby specjalistów we wszystkich mediach.
Największy rozkwit muzyki pop przypadł na lata 80‑te i 90‑te XX wieku. Producenci poszukiwali wówczas młodych ludzi na specjalnie organizowanych castingach. Niejednokrotnie tworzyli z nich grupy perfekcyjnie przygotowane pod względem muzycznym, choreograficznym i wizerunkowym.
Michael Jackson - Black or white
ED SHEERAN - PHOTOGRAPH
REGGAE
Styl muzyki reggae powstał pod koniec lat 60‑ty XX wieku na Jamajce. Istnieje kilka hipotez związanych z pochodzeniem nazwy tego stylu:
w latach 60‑tych pojawiło się jako określenie słów gałgany, szmaty lub kłótnia, sprzeczka;
niektórzy jamajscy rastafanie twierdza, że pochodzi od nazwy plemienia regga;
Bob Marley uważał, że słowo pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza króla muzyki.
Zespołem, który jako pierwszy użył określenia „reaggae” był zespół Toots and The Maytals.
Początki muzyki reggea sięgają drugiej połowy XIX wieku. Gatunek ten czerpał z kultury afrykańskich plemion, kultury hiszpańskiej, angielskiej szkockiej, holenderskiej i francuskiej. W muzyce tej łączone są elementy pochodzące z tradycji chrześcijańskiej jak i afrykańskiej magii.
Instrumentarium w muzyce reggae:
gitara – sposób gry skank – powtarzające się akordy na dwa i cztery, urywane, tłumione;
gitara basowa – wyrazista , pulsująca linia tworząca wraz z beatem perkusyjnym podstawę riddimu. Mogą to być wywodzące się z jazzu pochody zwane walking bass;