Mikołaj Gomółka
Zasłynął jako twórca muzyki do 150 psalmów przełożonych na język polski przez Jana Kochanowskiego. Tłumacz poprosił kompozytora o napisanie melodii do psalmów i tym samym przyczynił się do uwiecznienia nazwiska Gomółki.
Nieście chwałę mocarze Panu mocniejszemu
Wacław z Szamotuł
Należy do grona najbardziej znanych polskich artystów renesansowych. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych rodzimych kompozytorów tworzących przed Chopinem.
Pisywał wielogłosowe utwory religijne i świeckie do tekstów polskich i łacińskich.
Już się zmierzcha
Mikołaj Zieleński
Gdyby nie wynalazek druku muzycznego, o Mikołaju Zieleńskim nikt by pewnie dziś nie słyszał. Jego monumentalna publikacja z roku 1611, jedyne znane dzieło kompozytora — zapewniła mu miejsce w poczcie najważniejszych kompozytorów polskich „przed Chopinem”.
Offertoria et communiones
Taniec dworski Rex
Taniec stał się w renesansie powszechną formą rozrywki. Powstało wówczas wiele utworów tanecznych. Kompozycje te miały charakterystyczną dwuczęściową formę AB. Pierwsza część, nazywana w Polsce "chodzonym", miała wolne tempo i spokojny nastrój. Pary poruszały się dostojnie, tancerze składali sobie ukłony. Część druga, znana pod nazwą "goniony", cechowała się dość szybkim tempem i wesołym charakterem. Tancerze wykonywali m.in. obroty i podskoki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz