Znajdziecie tu materiały muzyczne, ankiety, zadania, piosenki, teksty i wiele innych treści, które pomogą Wam w ciekawy sposób rozwinąć muzyczne umiejętności i ułatwią nam współpracę ;)
Temat: Koncert muzyki filmowej.
Najwybitniejsi polscy kompozytorzy muzyki
filmowej.
Co będziecie dzisiaj robić?
- Poznacie sylwetki polskich kompozytorów muzyki filmowej
- Posłuchacie utworów filmowych
- Zagracie na instrumencie
Top 10 – polscy kompozytorzy muzyki filmowej
Ci polscy twórcy muzyki filmowej zyskali międzynarodową sławę. Ich utwory znalazły się w wielkich produkcjach i niejednokrotnie doczekały się najbardziej prestiżowych nagród.
Polscy kompozytorzy muzyki filmowej
1. Henryk Wars (1902 – 1977)
Henryk Wars to czołowy kompozytor muzyki do polskich przedwojennych filmów. Stworzył utwory do ponad pięćdziesięciu obrazów. W tym znalazły się takie przeboje, jak np. „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Ach śpij, kochanie”, „Już nie zapomnisz mnie” czy słynna piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy” śpiewana przez Hankę Ordonównę. Po II wojnie światowej Wars próbował swoich sił w Hollywood. Najbardziej znanym osiągnięciem tego okresu jest muzyka do filmu „Mój przyjaciel delfin”.
2. Bronisław Kaper (1902 – 1983)
Bronisław Kaper to kolejny wielki twórca muzyki filmowej, który należy do przedwojennego pokolenia artystów. W latach 30. twórca rozpoczął współpracę z hollywoodzką wytwórnią MGM, co zaowocowało napisaniem ścieżek dźwiękowych do ponad 150 filmów. Kaper był czterokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, a jej Laureatem został w 1954 roku za muzykę do filmu „Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa.
3. Wojciech Kilar (1932 – 2013)
Wojciech Kilar to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, również współpracujących z wielkimi reżyserami. W sumie był autorem ścieżek dźwiękowych do blisko 170 filmów. Do jego najbardziej rozpoznawalnych osiągnięć na świecie należy muzyka do „Draculi” (1992) Francisa Forda Coppoli. Kilar pracował również przy takich dziełach, jak „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy czy „Pianista” Romana Polańskiego.
4. Zbigniew Preisner (ur. 1955)
Zbigniew Preisner zasłynął przede wszystkim jako kompozytor muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, np. cyklu „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki” czy trylogii „Trzy kolory”. Ponadto tworzył ścieżki dźwiękowe do znanych dzieł Agnieszki Holland, jak „Europa, Europa” czy „Tajemniczy ogród”.
5. Krzysztof Komeda (1931 – 1969)
Krzysztof Komeda był jednym z najbardziej utalentowanych polskich kompozytorów, którego tragiczna przedwczesna śmierć przerwała świetnie rozwijającą się karierę. Jego najsłynniejszym dziełem była muzyka do filmu „Dzieco Rosemary” Romana Polańskiego. Komeda współpracował również z takimi reżyserami, jak Janusz Morgenstern, Andrzej, Wajda czy Jerzy Skolimowski.
6. Krzysztof Penderecki (1933 – 2020)
W twórczości Krzysztofa Pendereckiego muzyka filmowa ma charakter raczej epizodyczny, jednak kompozytor ma na swoim koncie wybitne osiągnięcia w tej dziedzinie. Wystarczy wymienić „Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964) Wojciecha Jerzego Hasa, „Egzorcystę” (1973) Williama Friedkina czy „Lśnienie” (1980) Stanleya Kubricka.
7. Krzesimir Dębski (ur. 1953)
Krzesimir Dębski to twórca muzyki do wielu znanych polskich filmów, jak np. „Kingsajz” (1987) Juliusza Machulskiego czy „Ogniem i mieczem” (1999) Jerzego Hoffmana oraz seriali, jak „Janka” czy „Złotopolscy”.
8. Jan A. P. Kaczmarek (ur. 1953)
Jan A. P. Kaczmarek stworzył muzykę do blisko 60 filmów. Jego talent został doceniony na arenie międzynarodowej, w 2004 roku polski kompozytor został Laureatem Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel” Marca Forstera. Kaczmarek jest również autorem muzyki do takich filmów, jak „Niewierna” (2002) Adriana Lyne’a czy „Całkowite zaćmienie” (1995) Agnieszki Holland.
9. Mieczysław Wajnberg (1919 – 1996)
Mieczysław Wajnberg to kompozytor, który przeszedł do historii muzyki filmowej głównie dzięki pracy przy obrazie „Lecą żurawie” (1957) Michaiła Kałatozowa. Ponadto twórca komponował ścieżki dźwiękowe do baśni i filmów animowanych.
10. Abel Korzeniowski (ur. 1972)
Abel Korzeniowski to niezwykle utalentowany młody polski kompozytor. Napisał muzykę do filmów „Anioł w Krakowie” (2002) Artura Więcka czy „Pogoda na jutro” (2003) Jerzego Stuhra. Do jego większych osiągnięć należą kompozycje do filmu „Samotny mężczyzna” (2009) Toma Forda.
- Poznacie rytmy samby, rumby, cza-czy, rock and rolla i walca
- Nauczycie się podstawowych kroków tanecznych
- Posłuchacie muzyki
- Zaśpiewacie piosenkę "Samba na dobry dzień"
źródło:https://zpe.gov.pl/a/walc/Dkb0Bxojh
Johann Strauss
Johann Strauss (syn) – austriacki kompozytor, dyrygent i skrzypek. Rozsławiony przez walce taneczne swojego autorstwa, m.in. Nad pięknym modrym Dunajem.
"Nad pięknym modrym Dunajem"
WALC WIEDEŃSKI
Krok podstawowy
Rumba
Opisz charakter tego tańca wybierając z poniższych określeń: